TEK TARAFLI KAPANIŞ YÜKSELTMEK
Vaka bilmem kaç


başlangıç    başlangıç
9-Temmuz-2012
        1973 doğumlu bayan hastanın 45- 47 köprüsü düşüp kaybolmuş. 2 aydan beri köprü olmadan yaşıyor.
         Sağ alt azı ile antagonisti arasındaki sıkı temasa dikkat ediniz. (resim tıklanarak büyütülebilir)
         Eklem dönerek sonuncu dişi temasa getirmiş Kapanışta dikey boyut kaybı var. Bu durumda bu dişe köprü yapabilmek için kesilmiş diş yeniden kesilmeli veya antagonistinden selektif kesim yapılmalıdır. Bu durumda klinik kuron boyu köprüyü taşımaya yetersiz olacaktır.

kkuron
kuron
11-Temmuz-2012
        Böyle bir kuron hazırlandı. .kkuron ağızda
kuron ağızda
11-Temmuz-2012
Diş lak ve sonra vazelinle korundu. Pembe soğuk akrilik ile simante edildi. Kasıtlı olarak 1 mm kadar akrilik oklüzalde bırakıldı. Kapanış tek taraflı yükseltilmiş oldu.


kkuron ağızda
11-Temmuz-2012
Kapanış tek taraflı yükseltilmiş oldu.. Kanin bölgesindeki 3-4 mm açıklığa dikkat ediniz..
kkuron ağızda
25-Temmuz-2012
Kanin bölgesi temas etmeye başladı . Bunun üzerine kuronun üzerine yeniden soğuk akril ilave edilip kapanış tek taraflı tekrar yükseltildi. Kanin bölgesinde yeniden bir açıklık meydana geldi.


kkuron ağızda
kuron ağızda
06-Ağustos-2012
Sağ ve solda kapanış. Normale döndü.kkuron ağızda
06-Ağustos-2012
    Fotoğraf çekmek için kuron çıkarıldı. Kapanışta fevkalade yeterli oklüzal mesafe bulunduğu tespit edildi. (Resim tıklanarak büyütülebilir)
     Kuron tekrar geçici olarak simante edildi
    Hasta kendi doktoruna köprü yapılması için gönderildi.Marifetlerim     Murat Aydın Diyor ki       Ana sayfa      Ziyaretçi defteri       eposta gönder    Ziyaretci sayısı: hit counter javascript
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.